Zaplanuj oświetlenie zanim rozpoczniesz remont!

Oświetlenie w każdym pomieszczeniu to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia. Bez niego nawet najbardziej luksusowa i najdroższa aranżacja, nie będzie dobrze się prezentować. Światło ma również niebagatelny wpływ na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. Gdy po głowie chodzi nam remont, od razu powinniśmy zaplanować nowe oświetlenie. Dlaczego tak wcześnie?

Lampy, które mają wymagania

Teoretycznie do podłączenia każdej lampy wystarczy nam gniazdko. W praktyce jednak musimy zmierzyć się z instalacją elektryczną, która udźwignie ciężar dużej liczby punktów świetlnych. A może będzie ich tylko kilka? A może zamiast sześciu gniazdek na przeciwległych ścianach potrzebne nam będą tylko dwa umieszczone obok siebie? Jak widać, rodzaj oświetlenia, jego miejsce montażu, mają znaczenie dla zastosowanej instalacji elektrycznej. Poprawnie wykonana nie sprawi problemów podczas użytkowania poszczególnych punktów świetlnych, ale i nie wpłynie negatywnie na ich żywotność.

Szczególnej uwagi i planowania wymaga chęć zastosowania oświetlenia LED-owego. Od jakości instalacji elektrycznej i jej poprawnego montażu zależy, czy ta nowoczesna technologia faktycznie będzie spełniać swoje funkcje i sprawi, że pomieszczenia staną się komfortowe, a aranżacja estetyczna i dopracowana w odbiorze.

Skoro mowa o technologii LED-owej i wymaganiach, jakie stawia, czy warto w nią inwestować? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim, przy dobrze zaplanowanym oświetleniu, można liczyć na spore oszczędności na energii. Do tego technologia ta zapewnia możliwość indywidualnego dopasowania sposobu oświetlania wnętrz do ich funkcji, wielkości, tworzonej aranżacji. Można wybrać wiele punktów świetlnych, w tym kinkiety, lampy podłogowe, lampy wiszące, nawet te o licznych źródłach światła, jak z oferty sklepu Lampy.it, ciesząc się ich pięknem i rozświetlonym wnętrzami, bez negatywnego odbicia na rachunkach za prąd.

Lampy tymczasowe a właściwe

Wstępne planowanie mamy za sobą. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy w sklepie i widzimy kilka lamp, które nam się podobają, teoretycznie powinny pasować do finalnej aranżacji, ale jeszcze nie mamy jej stworzonej? Postawmy na lampy tymczasowe, niedrogie, łatwe w montażu i demontażu, jak lampy papierowe. Późniejsza ich zmiana nie będzie kosztowna, a na czas remontu będą dobrze spełniać swoje podstawowe funkcje – oświetlania.

Dlaczego nie poleca się kupowania od razu wybranych lamp? Ponieważ dopiero mając przed sobą prawie ukończoną aranżację, widząc kolory, detale, zagospodarowanie przestrzeni, jesteśmy w stanie ocenić precyzyjnie, jakiego oświetlenia potrzebuje dane pomieszczenie. Ponadto w trakcie remontu może się okazać, że zmieniliśmy koncepcję, modyfikujemy swoje wyobrażenie o wystroju wnętrza, a co za tym idzie, pierwotny zamysł na temat oświetlenia traci na racji bytu.

Dobierając lampy nad stół, do łazienki, jadalni, nad biurko możemy posłużyć się wskazówkami, na przykład odnośnie obliczania, jakiej wielkości powinna być lampa, w jakiej odległości od siebie umieszczać kolejne punkty świetlne. Takie porady są bardzo pomocne i pozwalają uniknąć kardynalnych wręcz błędów w oświetlaniu wnętrz.

Remont to tak naprawdę złożony proces, wiele etapów, przez które trzeba przejść, a żadnego z nich nie wolno traktować opieszale. Wybór oświetlenia oraz jego planowanie powinno mieć ten sam priorytet, co ocena budżetu na remont, dobór kolorów, materiałów i ekipy fachowców, którzy podejmą się poszczególnych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *