Wybór żyrandola – styl i dopasowanie do wnętrza

Współcześnie na rynku oświetlenia dostępnych jest mnóstwo przeróżnych rodzajów żyrandoli. W podstawowym składzie na pewno znajdą się żyrandole tradycyjne, nowoczesne, kryształowe, szklane, rustykalne, industrialne i wiele innych.

Wybór najlepszego żyrandola zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim powinien on dawać nam odpowiednią ilość światła i dobrze rozświetlać całą przestrzeń naszego pomieszczenia. Tutaj warto zwrócić uwagę na kierunek światła – żyrandole mające skierowane światło ku górze dodatkowo potrafią optycznie poszerzyć pomieszczenie, natomiast żyrandole świecące w dół nieco obniżają wysokość pokoju.

Kolejną istotną cechą jest ilość punktów świetlnych, w mniejszych pomieszczeniach poleca się wybierać żyrandole z maksymalnie trzema punktami, zaś w większych można swobodnie korzystać z wielopunktowych żyrandoli.

Wielkość żyrandola to również ważna sprawa, lecz nie przesadzać ze zbyt obszernymi żyrandolami, chyba, że posiadamy naprawdę duże i wysokie wnętrza i brakuje im efektownej dekoracji.

Jedną z obecnie najważniejszych cech żyrandoli jest ich styl i wygląd. Tutaj bierzemy głównie pod uwagę wybór klosza do żyrandola. Klosze mogą być szklane, kryształowe i wykonane z przeróżnych materiałów – tworzywa sztuczne, plastik, papier i inne. Klosze do żyrandoli nawiązują do wybranych stylów i pomagają całkowicie odmienić przestrzeń. Pełnią funkcję dekoracyjna i sprawiają, że wnętrze staje się klimatyczne i nastrojowe.

Popularne style żyrandoli

Kupując żyrandol musimy zastanowić się na jakim efekcie nam zależ? Czy chcemy dodać elegancji, czy raczej żyrandol ma być delikatnym uzupełnieniem wnętrza? Jaki styl będzie odpowiedni do naszego wnętrza? Z jakich materiałów ma być wykonany żyrandol?

Żyrandole nowoczesne

Żyrandol w stylu nowoczesnym to obecnie najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia. Odznacza się funkcjonalnością i dostępny jest w różnych kształtach. Żyrandole nowoczesne wzorowane są na modernistycznych modelach, które królowały w XX wieku. Odznaczają się prostą i syntetyczną formą. Dodatkowo mają ubogą ilość detali i często występują w formach geometrycznych. Jeśli chodzi o kolory to żyrandole nowoczesne zazwyczaj występują w modelach bieli, czerni i szarości.

Styl nowoczesny wnętrz jest pozbawiony dekoracji i licznych dodatków (ramek, obrazów, wazonów). Zazwyczaj w tego typu pomieszczeniach znajdują się meble pokryte fornirem lub lakierem w neutralnym kolorze. Jednym akcentem nowoczesnych wnętrz są pojedyncze detale, może być do rzucający się w oczy dywan, żyrandol lub barwny plakat.

Urządzając pomieszczenie w stylu nowoczesnym może na początku nam się wydawać, że będzie to nudne i nie przytulne wnętrze. Jednak bardzo mocnym akcentem w stylu nowoczesnym są lampy i żyrandole. Oświetlenie nowoczesne pozwala wykreować tajemniczą przestrzeń. To właśnie w nowoczesnych wnętrzach gra światła jest najważniejsza, dlatego oprócz żyrandoli warto skorzystać z lamp i kinkietów. Żyrandole nowoczesne umieszczone w centralnych miejscach na suficie oraz ściany boczne ozdobione kinkietami to strzał w dziesiątkę!

Żyrandole industrialne

Do kolejnej grupy chętnie kupowanego oświetlenia należą żyrandole w stylu industrialnym. Styl odznacza się elegancją i prostotą, daje świetny efekt, jeśli jest wykreowany w obszernych pomieszczeniach z dużą ilością okien. Przestrzeń w pomieszczeniach industrialnych powinna być otwarta, a meble znajdujące się wewnątrz odwoływać do starych i odległych czasów. Cała przestrzeń pozbawiona jest dodatków okiennych, na pewno nie znajdziemy tutaj zasłon i firanek.

Żyrandole industrialne zazwyczaj przypominają solidne lampy stalowe, aluminiowe i pochodzące z fabryk. Prosty kształt, geometryczne i mocne zarysowania to główne ich cechy. Po za tym nie też tutaj mowy o dodatkowych dekoracjach i wzorach na oświetleniu.

Żyrandole rustykalne

Styl rustykalny bardzo mocno nawiązuje do życia wiejskiego. Często występuje tu dodatek drewna i mchu, spotkać się można z wyszywanymi zasłonami, kapami lub serwetkami. Przestrzeń urządzona jest skromnie, lecz bardzo klimatycznie. Klimat w pomieszczeniach rustykalnych przypomina sielski nastrój i gwarantuje relaks.  W prawidłowo urządzonym pomieszczeniu w stylu rustykalnym nie może zabraknąć kominka.

Żyrandole rustykalne występują w wielu formach  np. bez kloszy z widocznymi żarówkami. Zazwyczaj mają ekologiczne oprawy wykonane z drewna lub resztek plonów i roślin (kwiaty czosnku, kłosy zboża). Nawiązują do wiejskiego życia i są delikatną, lecz bardzo wytworną ozdobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *