Taśma LED i jej zastosowanie

Taśma LED to naprawdę bardzo ciekawy sposób na to, żeby móc uzyskać dodatkowe światło. Te właśnie taśmy możemy zainstalować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach – również w kuchni czy też w łazience. Innowacyjne taśmy LED dają dyskretne światło, dlatego też są w stanie świetnie zaprezentować oświetlone elementy. Sprawią one, że wnętrze nabierze innowacyjnego stylu. Ponadto, tego typu taśmy są naprawdę bardzo łatwe w montażu. Jedyne, co musimy zrobić, to przykleić ją w danym miejscu, a następnie podłączyć do źródła prądu. Poza tym można ją z łatwością wyginać i tworzyć różne kształty. Co jeszcze musimy wiedzieć na jej temat?

Czym właściwie są taśmy LED?

Taśma LED jest zbudowana z elementów, które wyposażone są w trzy diody LED emitujące światło w odmiennych kolorach (RGB: red – czerwona, green – zielona, blue – niebieska) oraz opornika. Układa się je w prostym układzie szeregowym, na elastycznej taśmie PCB. Generalnie taśmy ledowe znajdują zastosowanie zarówno w oświetleniu wewnętrznym, jak i w oświetleniu zewnętrznym. Można nią podświetlić na przykład banery reklamowe czy też witryny sklepów. W takim wypadku taśmy LED umieszczane są w oprawach, które przeznaczone są do użytku zewnętrznego, według odpowiedniego oznaczenia stopnia ochrony IP.

Jakie są rodzaje taśm LED?

Taśmy LED możemy podzielić, mając na względzie dwa kryteria – a mianowicie temperaturę i barwę emitowanego strumienia oraz ilość i wielkość diod, które zostały zastosowane. Jeżeli chodzi o pierwszą opcję to tutaj wyróżniamy taśmy LED kolorowe – białe (ciepłe, neutralne, bądź zimne) bądź jednokolorowe – mono (czerwone, różowe, żółte czy też niebieskie). Poza tym występują również taśmy jednokolorowe RGB, które charakteryzują się zmienną barwą światła. Ich wybór zawsze powinien być uzależniony od miejsca, w którym mają zostać wykorzystane.

Zastosowanie taśmy LED

Jak już wspomniano powyżej, taśma LED znajdzie zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu. Doskonale sprawdzą się również na zewnątrz. W zależności od tego, jakie będzie ich zastosowanie, musimy również właściwie wybrać wielkość diod. Na przykład, jeżeli chodzi o taśmę LED 3528, której zagęszczenie wynosi 300 bądź 600 – doskonale sprawdzi się ona w przypadku światła dekoracyjnego, które nie musi być mocne, a ma być przede wszystkim efektowne. Jeżeli zależy nam na tym, aby mieć dekoracyjne źródło światła, które będzie znajdowało się na suficie, to powinniśmy wybrać taśmę LED 5050, której zagęszczenie wynosi 1500, a zagęszczenie 300 – sprawdzi się ona jako główne oświetlenie pomieszczenia. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *