Skuteczne uszczelnienie połączenie komina z dachem

Nieprawidłowe uszczelnienie połączenia komina z dachem bardzo szybko da o sobie znaki, dlatego tej czynności należy poświęcić szczególnie dużo uwagi i wykonać izolację w sposób solidny z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. To pozwoli uniknąć konieczności podjęcia kosztownych prac w przyszłości. Zastanawiając się, w jaki sposób uszczelnić komin, należy wciąż pod uwagę kilka ważnych czynników oraz uświadomić sobie, co może mieć wpływ na nieszczelność tego miejsca.

Jak uszczelnić komin?

Na dach i komin działają różne, nierzadko gwałtowne siły. Są to obciążenia wywołane śniegiem i wiatrem. Nie bez znaczenia jest oddziaływanie na materiały niskie i wysokie temperatury, które powodują ich kurczenie oraz rozszerzanie się. Należy również mieć świadomość, że z kominem i dachem muszą dobrze pracować obróbki blacharskie, dlatego coraz częściej stosuje się obróbki dwuelementowe mocowane do dachu i do komina. To alternatywa dla sztywnego połączenia blachy z dachem,F które powoduje, że komin ma możliwość swobodnego przesuwania się wewnątrz obróbki.

Jak uszczelnić komin? Jak połączyć go odpowiednio z dachem? Najczęściej stosuje się połączenie wykonane z miękkiej i odpornej na korozję blachy. Wykonane są one z miedzi, cynku i aluminium. Niekiedy stosuje się również blachy stalowe, które jednak są podatne na korozję. Alternatywą dla tego rodzaju uszczelnienia są taśmy aluminiowe i ołowiane. Nie należą one do najtrwalszych, ale wyróżniają się jedną ważną zaletą – są łatwe do kształtowania, co w niektórych przypadkach odgrywa kluczową rolę.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak uszczelnić komin, jest wykorzystanie elastycznej i bezspoinowej powłoki, która dostępna jest w sklepie Noxan.pl. Jest to produkt półpłynny i łatwy w stosowaniu. Nie ma konieczności zrywania istniejących już warstw pokryć dachowych. Nałożona na miejsce styku dachu z kominem tworzy szczelny system o wysokiej trwałości oraz odporności na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych.

Jak uszczelnić komin krok po kroku

Przed nałożeniem pokrycia dachowego bezspoinowego należy dokładnie oczyścić powierzchnię dachu i miejsce połączenie go z kominem. W tym celu usuwamy wszelkie zabrudzenia i kurz. Nie można systemu nakładać na nową papę i beton. Czysta powierzchnia jest gwarancją skutecznej przyczepności powłoki do podłoża, co wydłuża i zwiększa jej trwałość.

Kolejnym etapem jest nałożenie siatki wzmacniającej, którą rozkładamy równomiernie przy powierzchni dachu oraz wokół komina. Ważne jest, aby w miejscu ich połączenia siatka nachodziła na siebie z ok. 5 centymetrowym zapasem. Przycinamy jej końce, tworząc kołnierz komina. Po tej czynności możemy przejść do nakładania powłoki uszczelniającej. Korzystamy przy tym z pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Przy nakładaniu pierwszej warstwy należy ją rozcieńczyć z wodą – 25% wody i 75% masy. To pozwoli nam skutecznie przytwierdzić siatkę do podłoża. Ile masy potrzebujemy? Zaleca się nałożenie jej ok. 1,3-1,5 kg na m², co uzyskamy aplikując ok. 3 warstw powłoki. Proporcje wody i masy zależą jednak od rodzaju podłoża. W przypadku gont bitumicznych i papy dodajemy 10% wody, natomiast przy gładkich, niechłonnych podłożach 25%.

Już wiesz, jak uszczelnić komin na styku z dachem. Nowoczesne systemy uszczelniające zapewniają skuteczność na długie lata. Są odporne na wpływ czynników atmosferycznych oraz gwarantują pewną szczelność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *