Skuteczne uszczelnienie połączenie komina z dachem

Nieprawidłowe uszczelnienie połączenia komina z dachem bardzo szybko da o sobie znaki, dlatego tej czynności należy poświęcić szczególnie dużo uwagi i wykonać izolację w sposób solidny z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. To pozwoli uniknąć konieczności podjęcia kosztownych prac w przyszłości. Zastanawiając się, w jaki sposób uszczelnić komin, należy wciąż pod uwagę kilka ważnych czynników oraz uświadomić sobie, co może mieć wpływ na nieszczelność tego miejsca.

Jak uszczelnić komin?

Na dach i komin działają różne, nierzadko gwałtowne siły. Są to obciążenia wywołane śniegiem i wiatrem. Nie bez znaczenia jest oddziaływanie na materiały niskie i wysokie temperatury, które powodują ich kurczenie oraz rozszerzanie się. Należy również mieć świadomość, że z kominem i dachem muszą dobrze pracować obróbki blacharskie, dlatego coraz częściej stosuje się obróbki dwuelementowe mocowane do dachu i do komina. To alternatywa dla sztywnego połączenia blachy z dachem,F które powoduje, że komin ma możliwość swobodnego przesuwania się wewnątrz obróbki.

Jak uszczelnić komin? Jak połączyć go odpowiednio z dachem? Najczęściej stosuje się połączenie wykonane z miękkiej i odpornej na korozję blachy. Wykonane są one z miedzi, cynku i aluminium. Niekiedy stosuje się również blachy stalowe, które jednak są podatne na korozję. Alternatywą dla tego rodzaju uszczelnienia są taśmy aluminiowe i ołowiane. Nie należą one do najtrwalszych, ale wyróżniają się jedną ważną zaletą – są łatwe do kształtowania, co w niektórych przypadkach odgrywa kluczową rolę.

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak uszczelnić komin, jest wykorzystanie elastycznej i bezspoinowej powłoki, która dostępna jest w sklepie Noxan.pl. Jest to produkt półpłynny i łatwy w stosowaniu. Nie ma konieczności zrywania istniejących już warstw pokryć dachowych. Nałożona na miejsce styku dachu z kominem tworzy szczelny system o wysokiej trwałości oraz odporności na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych.

Jak uszczelnić komin krok po kroku

Przed nałożeniem pokrycia dachowego bezspoinowego należy dokładnie oczyścić powierzchnię dachu i miejsce połączenie go z kominem. W tym celu usuwamy wszelkie zabrudzenia i kurz. Nie można systemu nakładać na nową papę i beton. Czysta powierzchnia jest gwarancją skutecznej przyczepności powłoki do podłoża, co wydłuża i zwiększa jej trwałość.

Kolejnym etapem jest nałożenie siatki wzmacniającej, którą rozkładamy równomiernie przy powierzchni dachu oraz wokół komina. Ważne jest, aby w miejscu ich połączenia siatka nachodziła na siebie z ok. 5 centymetrowym zapasem. Przycinamy jej końce, tworząc kołnierz komina. Po tej czynności możemy przejść do nakładania powłoki uszczelniającej. Korzystamy przy tym z pędzla, wałka lub napędu hydrodynamicznego. Przy nakładaniu pierwszej warstwy należy ją rozcieńczyć z wodą – 25% wody i 75% masy. To pozwoli nam skutecznie przytwierdzić siatkę do podłoża. Ile masy potrzebujemy? Zaleca się nałożenie jej ok. 1,3-1,5 kg na m², co uzyskamy aplikując ok. 3 warstw powłoki. Proporcje wody i masy zależą jednak od rodzaju podłoża. W przypadku gont bitumicznych i papy dodajemy 10% wody, natomiast przy gładkich, niechłonnych podłożach 25%.

Już wiesz, jak uszczelnić komin na styku z dachem. Nowoczesne systemy uszczelniające zapewniają skuteczność na długie lata. Są odporne na wpływ czynników atmosferycznych oraz gwarantują pewną szczelność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *