Jak prawidłowo zaplanować oświetlenie w salonie?

Światło to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o tym, czy pomieszczenie wydaje się przyjemne, czy nie. Istnieje nawet tendencja, w której chętniej wybieramy pomieszczenia przestronne i jasne, gdyż mamy w nich lepsze samopoczucie. Istnieje takie wiele trików aranżartorskich, które pomagają optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą właśnie światła.

Najlepsze oświetlenie

Nie jest odkryciem, że najlepsze jest światło dzienne. Dlatego jeżeli tylko jest to możliwe, należy się postarać, aby w salonie były duże okna. Ma to kilka korzyści. Jedną z nich jest oszczędność na elektryczności, ponieważ możemy korzystać ze światła słonecznego tak długo, jak to tylko możliwe. Wiele badań mówi o tym, że światło słoneczne jest najzdrowsze dla naszego oka. Dlatego szczególnie warto zadbać o higienę pracy, ponieważ pozwoli to w przyszłości uniknąć wielu poważnych chorób oczu.

Żarówki w kolorze ciepłego światła

Z racji tego, że salon to pomieszczenie, w którym przebywa się statystycznie najczęściej, to najlepiej dla naszego zdrowia będzie dobrać światło o ciepłej barwie. Jest szczególnie istotne podczas czytania, kiedy zależy nam, aby przeczytany tekst nie zmęczył mięśni oczu. Liczne przeprowadzone badania dodatkowo wskazują na to, że ciepłe światło sprzyja refleksowi i rozluźnieniu.

Oświetlenie to sposób na wyrażenie siebie

Oświetlenie w salonie może być utrzymane w charakterze tradycyjnym lub nowoczesnym, w zależności od osobistych preferencji właściciela i stylu, w jakim został wykończony dom. Możliwości jest wiele: od lamp sufitowych, które zapewnią równomiernie rozchodzące się oświetlenie, a jednocześnie będą najbardziej praktyczne, poprzez dekoracyjne lampy wiszące, dedykowane przede wszystkim osobom o wyrafinowanym smaku i guście, które chcą, aby ich mieszkanie było czymś więcej niż tylko czterema ścianami. Warto też pamiętać o fantazyjnych żyrandolach i kinkietach. Szczególnie te ostatnie mogą wnieść sporo romantycznego nastroju do mieszkania. Można je zamontować na pionowych ścianach w miejscu, w którym będą najbardziej przydatne, na przykład tuż obok sofy, na której często czytamy książki. Ciekawym rozwiązaniem są też listwy oświetleniowe, które można zamontować w dowolnym miejscu. Mogą wyeksponować część ściany czy dekoracji, na które chcemy położyć szczególny nacisk. Taka listwa będzie się idealnie prezentować nad rodzinnym zdjęciem, pejzażem lub hasłem na pozytywny nastrój. Lampy stołowe to propozycja dla osób, które cenią sobie długie, wspólne przebywanie przy rodzinnym stole wśród domowej roboty posiłków, dostarczających energii i miłości dla każdego z domowników. Istnieją również lampy podłogowe, które nadadzą niepowtarzalnego klimatu każdemu pomieszczeniu.

O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie do salonu?

Najczęstszym kryterium, którym kierują się osoby przy zakupie, to niestety cena. Nie każdy może sobie pozwolić na wyrafinowane, drogie towary, jednak szeroka oferta pozwala wybrać coś dla siebie niezależnie od stanu portfela. Ponadto warto już wcześniej zorientować się, w jaki sposób w mieszkaniu przebiegają kable, aby nie być zmuszonym na dodatkowe remonty, w tym rozwiercanie ścian celem przeprowadzenia odpowiednich kabli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *