Oświetlenie łazienkowe – czym się kierować przy wyborze?

Modna łazienka? To obecnie jaka łazienka? W ostatnim czasie bardzo dużą sławę zdobyły wnętrza nowoczesne. Coraz bardziej podoba nam się skandynawska funkcjonalność, minimalizm i ogólnie nowoczesność w formie i materiale. Jednak najmodniejsze są pomieszczenia jasne, nie lubimy na przykład ponurych i ciemnych łazienek, dlatego projektanci wymyślili odpowiedz na taką potrzebę klientów.

Kilka rad na temat remontu i oświetlenia

Dlatego zanim coś zaczniemy kupować najpierw zastanówmy się jaki efekt chcemy osiągnąć, jak nasza łazienka ma wyglądać po remoncie? Zasady wybierania stylu do łazienki są ogólne, ponieważ jeśli mamy na myśli sam styl architektoniczny, to wybieramy go według własnego gustu. Wcześniej wspomniane reguły są oczywiste, jednak warto je sobie przypomnieć zanim zaczniemy kompulsywnie kupować rzeczy do domu z wyprzedaży. Często o czymś wiemy, a się do tego nie stosujemy, chociaż byśmy chcieli. Tak więc kilka rad przed remontem łazienki:

  • styl architektoniczny twojej łazienki wybierz dużo wcześniej, jeśli nie możesz się zdecydować przeglądaj w sieci lub w magazynach tematycznych różne artykuły o remontach, metamorfozach wnętrz czy też oglądaj programy telewizyjne poświęcone tym zagadnieniom. Nawet jeśli jesteś zdecydowany co do swojego stylu, warto obejrzeć i zapoznać się z innymi rozwiązaniami, chociażby żeby się zainspirować lub żeby przekształcając swój projekt i coś w nim ulepszyć.
  • zanim coś kupisz czy zamówisz, zastanów się gdzie to postawisz i czy będzie pasować do reszty rzeczy. Pamiętaj o ilości rzeczy,bardzo łatwo przesadzić w tym zakresie.

Jakie oświetlenie do łazienki?

Łazienka to miejscem gdzie my proponujemy zamontowanie bardzo jasnego oświetlenia. Nasz propozycja jest tak ze względu na to, że w tym pomieszczeniu wykonujemy czynności higieniczne (na przykład kobiety depilują nogi, a mężczyźni golą brodę, do tego potrzebne jest jasne oświetlenie). Natomiast jeśli chodzi o barwę, najlepiej wybrać chłodną wpadającą w błękit, ponieważ zimne światło jest jaśniejsze, widzimy w nim ostrzej. Poza tym łazienka prezentuje się lepiej, bo zimne światło w odróżnieniu do ciepłego żółtego daje efekt czystszego pomieszczenia. Ponadto żółte światło optycznie może nawet pomniejszyć wnętrze, a tego nie chcemy – szczególnie w łazience, która przeważnie jest mała i zależy nam, aby wyglądała na większą. Poza zimnym światłem o dużej mocy oświetlenia, wnętrze można powiększyć zawieszając lustra o dużych rozmiarach taki zabieg sprawi, że łazienka będzie od razu wydawała się przestronniejsza. Jeśli chcemy mieć od czasu do czasu uroczy klimat w łazience i chcemy, żeby światło było ciemniejsze, a my żebyśmy kąpali się w relaksującym oczy i ciało półmroku, możemy kupić włącznik, którym można regulować poziom jasności od najjaśniejszego do najciemniejszego. Koszt takiego włącznika to ok. 100 zł. Jeśli nie chcemy tak drogich rzeczy kupować, (bo rzeczywiście jak na włącznik to stosunkowo duża cena) możemy zaopatrzyć się w świeczki, które również dadzą relaksujące światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *