Najlepsze rodzaje oświetlenia do salonu, łazienki i sypialni

Sposób, w jaki rozświetlimy dane pomieszczenie, będzie miał znaczący wpływ na ogólny nastrój wnętrza. Aby nadać danej przestrzeni przyjemnego charakteru, trzeba nie tylko dobrze rozmieścić źródła światła, ale także zakupić pasujące do pokoju lampy. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń.

Czym się różni oświetlenie do kuchni, salonu i łazienki?

Przed zakupem, warto się zastanowić, jaki typ lampy będzie się komponował z danym pokojem. Na szczęście, do wyboru mamy całą gamę produktów, dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto poznać ogólne zasady oświetlania domu.

Na przykład, w kuchni najlepiej sprawdzi się przede wszystkim centralne oświetlenie, odpowiednio rozproszone oraz zamontowane w taki sposób, aby nie było skierowane bezpośrednio w dół. Ważne jest również, żeby światło odbijało się od sufitu – unikniemy wtedy niepotrzebnego zacienienia.

Jeśli chodzi o salon, zwykle będziemy w pierwszej kolejności stawiać na komfort i elegancję. Dlatego, w pokoju dziennym warto się zdecydować na różnego rodzaju żyrandole oraz dodatkowe oświetlenie punktowe. W przypadku pomieszczeń, z których nie korzystamy regularnie, możemy np. wykorzystać energooszczędne żarówki LED.

Lampy stojące

Lampy stojące (podłogowe) stanowią dobre rozwiązanie w pomieszczeniach gościnnych oraz w sypialni. Jeżeli powierzchnia wnętrza jest dostatecznie duża, lampa podłogowa będzie się również dobrze prezentować w salonie. Ich zaletą z pewnością jest fakt, iż możemy je przenieść z jednego miejsca na drugie w dowolnej chwili. Część rodzajów lamp stojących ma również wbudowane ściemniacze, dzięki czemu można swobodnie regulować natężenie oświetlenia.

Żyrandole

Żyrandole od lat stanowią uosobienie stylu i występują w kilku różnych odmianach. W pomieszczeniach, które wymagają dobrego naświetlenia, sprawdzają się przede wszystkim lampy podwieszane pod sufitem. Przydają się w jadalniach, salonach oraz dużych sypialniach.

Kinkiety

Obecnie, kinkiety stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań, najczęściej stosowanych w nowoczesnych apartamentach i mniejszych domach. Są niezwykle funkcjonalne, dlatego znajdują zastosowanie w różnych rodzajach pomieszczeń, np. w łazienkach, czy niewielkich sypialniach. Poszczególne typy kinkietów różnią się przede wszystkim stylem, kształtem i wielkością.

Nowoczesne źródła światła

Najczęściej występujące w modernistycznych wnętrzach w stylu glamour, nowoczesne źródła światła dzielą się na:

  • Lampy szynowe,
  • Lampy halogenowe,
  • Energooszczędne lampy LED,
  • Światła wbudowane.

Oświetlenie tego rodzaju zwykle stosuje się we współczesnych, nieschematycznych wnętrzach, m. in. sypialniach i pokojach dziennych.

Kiedy warto się zdecydować na mocniejsze oświetlenie?

W takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia, czy biuro, często będziemy potrzebować dodatkowego doświetlenia. Najlepiej się wtedy zdecydować na mocne halogeny, które (dzięki tzw. żarnikom wolframowym) dają duże lepsze efekty, niż zwykłe żarowe lampy. W przypadku dużych przestrzeni, sprawdzą się także różnego rodzaju żyrandole z mocnymi żarówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *