Moderator – producent kotłów ekologicznych

Kotły ekologiczne – moda czy konieczność?

Z roku na rok coraz większą uwagę przywiązujemy do ekologii i ochrony środowiska. Wdrażanie nowych, proekologicznych technologii oraz produktów, to już nie tylko modny trend, ale konieczność. Po ostatnich trzech stuleciach intensywnego rozwoju gospodarki oraz gwałtownym zwiększeniu ilości ludzi, zamieszkujących Ziemię, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie możemy bez końca eksploatować zasobów naturalnych, niszczyć naturalnych ekosystemów i zanieczyszczać powietrza, wód i gleb. Śmiało można stwierdzić, że XXI wiek to stulecie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania technologii w służbie ochrony środowiska.

Zanieczyszczenie powietrza to jeden z problemów z zakresu ochrony środowiska, jaki możemy, szczególnie w okresie zimowym, zobaczyć gołym okiem i odczuć na własnej skórze i płucach.

Jak wyglądają fakty?

  • W zimie 2017, w niektórych polskich miastach, zawartość pyłu PM 10 w powietrzu osiągała poziom nawet 1000 % normy!
  • Od kilkunastu lat państwami wiodącymi prym jeżeli chodzi o najwyższe zanieczyszczenie powietrza w Unii Europejskiej są Polska i Bułgaria.
  • Każdego roku w Polsce z powodu wdychania powietrza złej jakości umiera około 45 tysięcy osób.

Największy problem, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, stanowią przestarzałe urządzenia do spalania paliw stałych oraz sama niska jakość paliw, jakie się w nich spala. Rozwiązaniem problemy są nowoczesne, ekologiczne i znacznie bardziej wydajne urządzenia, kotły ekologiczne, inaczej kotły klasy 5.

Wymagania prawne

W lipcu 2018 roku weszło w życie rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju w sprawie wymagań energetyczno – emisyjnych dla kotłów, które dopuszcza do sprzedaży na terenie Polski wyłącznie kotły ekologiczne, klasy 5. W 2020 roku, wraz z wejściem w życie dyrektywy Ecodesign, niedozwolona będzie również produkcja urządzeń niespełniających wymogów dla klasy 5 i eksportu poza granice naszego kraju.

Gdzie kupić dobry kocioł i jak być pewnym , że spełnia on wszystkie wymogi?

Na naszym rynku znajdziemy wielu producentów oferujących ekologiczne kotły do spalania biomasy i piece CO. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma wymagane certyfikaty oraz w jakim kraju zostało wyprodukowane. Dodatkowym atutem urządzenia będzie posiadanie przez nie certyfikatu Ecodesign, czyli poświadczenia spełniania warunków dyrektywy europejskiej, która wejdzie w życie w 2020 roku. Wprowadza ona dodatkowo progi emisji tlenków azotu i wymogi podawania przeciętnej sprawności kotła. Już teraz programy dotacyjne Unii Europejskiej zaczęły wymagać urządzeń spełniających warunki Ecodesign.

Polski lider rynku kotłów na biomasę – Moderator

Firma Moderator to jeden z niewielu polskich producentów ekologicznych kotłów. Moderator to producent kotłów wysokiej jakości. Dodatkową motywacją, która nadaje kierunek rozwojowi firmy już od 40 lat, jest jej lokalizacja. Park technologiczny, w którym produkowane są urządzenia Moderator, znajduje się w miejscowości Hajnówka, na skraju jednego z ostatnich pierwotnych ekosystemów na świecie – Puszczy Białowieskiej.

Produkty Moderator

W ofercie firmy Moderator znajdziemy rozwiązania zarówno dla domu, jak i zakładów produkcyjnych.

Urządzenia dla domu

Wśród rozwiązań dla domu, proponowanych przez firmę Moderator, znajdziemy między innymi trzy urządzenia, które zostały stworzone z myślą o przyszłości i spełnianiu restrykcyjnych wymagań dyrektywy Ecodesign. Są to automatyczne, ekologiczne kotły klasy 5, posiadające certyfikaty Ecodesign. Moderator zrobił wszytko, aby urządzenia wyznaczały standardy jakości kotłów ekologicznych na polskim rynku. Poza spełnianiem najbardziej wymagających norm środowiskowych, kotły cechują się niezwykle wysoką wydajnością (sprawność na poziomie 93 %) oraz wygodą użytkowania.

Urządzenia klasy 5, Ecodesign dla domu:

  • Biomaster (Najnowszy model kotła, wyposażony między innymi w Internetowy System Sterowania Spalaniem i  Dystrybucją Ciepła. Takie rozwiązanie pozwala na stałą kontrolę pracy urządzenia z każdego miejsca na świecie!).
  • Vento Bio Roto (Urządzenie stosunkowo łatwe w montażu i wyposażone w przejrzysty system automatyczny.).
  • Biomaster Roto (Doskonały pod względem obsługi i serwisu. Urządzenie zostało wyposażone w moduł internetowy ecoNET 300, pełniący funkcję systemu serwisowego, który obsługuje i zarządza pracą online.).

Rozwiązania dla przemysłu

Wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń do spalania biomasy oraz współpraca z inżynierami ze Skandynawii pozwoliła na stworzenie optymalnych rozwiązań dla obiektów takich jak hale o dużych powierzchniach, szkoły, urzędy, hotele czy obiekty sakralne. Automatyczne zestawy spalania biomasy są też bardzo często wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, gdzie biomasa jest produktem ubocznym.

Systemy Moderator dla przemysłu:

  • Automatyczny Zestaw Spalania Biomasy – SMOK z głowicą żeliwną (do spalania paliw odnawialnych o wilgotności do 25%).
  • Kotłownia kontenerowa (rozwiązanie dedykowane obiektom, w których nie ma możliwości instalacji systemu produkcji ciepła na terenie obiektu).
  • Agro Max (kocioł do dużych domów lub niewielkich obiektów przemysłowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *