Jakie są powody przytkanego ucha?

Zatkane uszy to bardzo niefajne uczucie, a w szczególności dla dzieci. Problemy z zatkanymi uszami mogą pojawić się w różnorodnych przypadkach, trzeba wiedzieć zatem w jaki sposób sobie z nimi dać radę w danych przypadkach.

Jakie mogą być przyczyny?

Jedną z najpopularniejszych przyczyn jest nadmierna produkcja woskowiny – tysiące osób walczy z tym problemem. Z racji dużej produkcji woskowiny kanał w uchu zatyka się, w rezultacie pacjent może niedosłyszeć bądź nawet w wysoce rozwiniętym problemie nie słyszeć kompletnie. Bardzo często sytuacja tego typu dotyczy osób w starszym wieku, nagminnie tłumaczą oni słaby słuch podeszłym wiekiem, lecz to w głównej mierze woskowina odpowiedzialna jest za pogorszenie tego zmysłu. Aby efektywnie pozbyć się woskowiny z uszu należy użyć profesjonalnych preparatów na zatkane ucho, jakie można kupić w aptekach. W żadnym wypadku nie wolno oczyszczać uszu przy pomocy patyczków, gdyż mogą one nie tylko wepchnąć woskowinę jeszcze dalej w kanał słuchowy, ale w głównej mierze mogą uszkodzić błonę bębenkową w uchu. Zatkane ucho może mieć również inne przyczyny. Najczęściej na skutek przeziębienia i kataru dochodzi do przytkania ucha, w takiej sytuacji należy wyleczyć katar aplikując właściwe środki farmakologiczne, ponieważ dzięki temu odetka się także ucho. Ponadto można zastosować domowe metody, do jakich kwalifikuje się między innymi inhalacje – w sposób prawidłowy przeprowadzone są niesamowicie efektywne. Uszy mogą się także przytkać na skutek zmian ciśnienia, co odbywa się dla przykładu w czasie podróżowania samolotami. Jest to ogromnie niefajne uczucie, z drugiej strony natomiast można sobie z nim poradzić. Wystarczy podczas lotu żuć gumę czy też ssać cukierek, dlatego że dzięki temu ślina będzie połykana znacznie częściej, a to wpływa na odtykanie zatkanych przewodów słuchowych. Bardzo dobrze sprawdza się ponadto ziewanie, które w sposób skuteczny odtyka zatkane uszy.

W wypadku dłuższego występowania symptomów niż 3 dni, pacjent oczywiście jest zobowiązany zgłosić się na wizytę do doktora, żeby zdiagnozować przyczynę problemu.

Więcej na: Twojmedyk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *