Jak zrobić dobry dach?

Jak zazwyczaj w przykładu pokryć dachowych roboty stosują się od rozmiarów dachu, a wychodzą na odbiorze prac z dekarzy. Zobaczmy, co czeka nas między ostatnimi krokami, jaka powinna być odpowiednia organizację prac przy pisaniu pokrycia dachowego z blachy.
Niezależnie z obecnego, czy wolimy pokrycie z blachy płaskiej, czyli z blachy profilowanej (blachodachówki, blacha trapezowa), organizację prac przy montażu pokrycia dachowego będzie zgodna.

Montaż pokrycia dachowego z blachy musi podjąć pomiar (obmiar) dachu i obliczenie ilości niezbędnych materiałów. Najlepiej, żeby wcieliłam się tym zaangażowana przez nas jednostka dekarska. Firmie dekarskiej wolno dodatkowo zlecić zakup blachy dachowej również każdych niezbędnych urządzeń do zestawie pokrycia.

Okres bycia prac niestety na starcie oszacować. Chce on ponieważ od wielkości połaci, stopnia skomplikowania ich modelu, rodzaju zabezpieczenia, ale również z pogody, jaka może dostarczyć nawet dłuższą przerwę.
Zazwyczaj montaż pokryć z blach dachowych nie jest jednak dłużej niż tydzień czy dwa tygodnie, o ile nie rozłożymy sztuk na niemało kroków.
Sprawdzenie geometrii więźby dachowej

Jak materiał do przechowywania dachu jest aktualnie na terenu budowy, ekipa ponownie mierzy więźbę, tym razem kumulując się na znalezieniu odchyleń od pionów, stanów i płaszczyzn. Bada się wówczas, czy przekątne połaci dachowych są sobie podobne, czy kąty między faktami nie są zwichrowane, i też czy kraje krokwi są swoją płaszczyznę.

Przed podjęciem krycia dachu trzeba skorygować wszelkie odchyłki, naprawiając więźbę lub łącząc tu i ówdzie podkładki dystansowe. W ekstremalnych sytuacjach, gdy więźba jest w wysoce uciążliwym humorze (ze starości albo w rezultatu partactwa cieśli), dekarze mogą odmówić podejmowania prac, dopóki cieśle nie naprawią usterek.
Montaż izolacji przeciwwilgociowej a skupienie rusztu pod przykrycia z blach profilowanych (blachodachówki, blacha trapezowa) czy działanie sztywnego poszycia pod przykrycie z blachy płaskiej

Tylko pewne pokrycia blaszane można mocować do całości nośnej dachu, czyli więźby. Wśród nich są tak nazywane blachodachówki samonośne oraz specyficzne dialogi z blachy cynkowo-tytanowej.
Najpierw jednakże należy zrobić izolację przeciwwilgociową z folii wstępnego krycia. Mocuje się ją zszywkami do krokwi. Jak zostanie szybko napisana, można wykonywać ruszt nośny pod pokrycia profilowane (blachodachówki, blacha trapezowa) lub dodane panele z blachy płaskiej. Tradycyjnie najpierw wzdłuż krokwi zaopatruje się drewniane kontrłaty. Później poprzecznie do nich przyczepia się łaty w odstępach zalecanych przez producenta pokrycia. Jeśli kupiliśmy blachodachówkę samonośną lub panele cynkowo-tytanowe, zamiast drewnianych kontrłat i łat prosto do krokwi przybijamy metalowe profile nośne.

Budowa konstrukcji nośnej pod przykrycia płaskie wygląda niemało inaczej. Zamiast izolacji z folii i rusztu z drewnianych listew potrzeba w idealnej kolejności przybić do krokwi sztywne poszycie.
Sztywne poszycie uprawia się głównie z desek czy szybkich drewnopochodnych płyt OSB. Że dokument taki nie jest fabrycznie ochroniony przed pochłanianiem wody, należy go sam zaimpregnować, malując preparatem przestrzegającym przed grzybami i zapałem. Na oficjalnym poszyciu trzeba ułożyć szczelną hydroizolację. Zwykle podejmuje się ją z papy termozgrzewalnej. Podpłaskie pokrycie ważna także kupować specjalną wzmocnioną folię wstępnego krycia lub membranę separacyjną.

Zanim prace dekarskie zaczną na poprawne, w surowym poszyciu lub między łatami należy przygotować otwory na elementy, które będą odbywać przez połać, na przypadek na procesy antenowe, kominki wentylacyjne, kominki odpowietrzające system kanalizacyjny. Później będzie ostatnie szybko niemożliwe.

3. Pierwsze obróbki blacharskie

Część obróbek blacharskich trzeba włożyć przed planowaniem pokrycia, między innymi obszarów nadrynnowy odprowadzający skropliny spod pokrycia bezpośrednio do rynien. Haki rynnowe, gdyby nie są być przykręcane do tak zwanej deski czołowej, należy dać do krokwi bądź do suchego poszycia również przed zainstalowaniem pasa nadrynnowego. Oczywiście jedno pracujemy z rurami.
Przed planowaniem pokrycia umieszcza się i grzebienie lub kratki osłaniające wlot powietrza pod pokrycie (jeżeli tworzy być ono wentylowane). Wyrabia się oraz tak nazywane rynny koszowe, czyli obróbki blacharskie wewnętrznych styków połaci przydatne w losie pokryć z blachy profilowanej.

4. Układanie blachy dachowej

Już po ukończeniu montażu konstrukcji czytelnej i hydroizolacji można rozpocząć krycie dachu.

Blachę płaską montuje się, zawijając krawędzie taśm lub arkuszy – powstają wówczas tak zwane rąbki stojące i kraje stojące. Takie pokrycie zakłada się więcej do określonego poszycia za pośrednictwem metalowych uchwytów nazywanych żabkami. Dzięki żabkom zabezpieczenia nie trzeba dziurawić gwoździami ani wkrętami.

Blachę profilowaną – blachodachówki i blachę trapezową – robi się na biznes i przykręca do łat. Odczuwa się do tego typowych wkrętów z uszczelkami, tak zwanych wkrętów farmerskich. Po ustaleniu arkuszy blachodachówek lub blachy trapezowej trwa jeszcze wykończenie kalenic i narożników dachowych gąsiorami, czyli odpowiednio wyprofilowanymi obróbkami z takiego samego artykułu a o takim jednym kolorze jak zapłacenie dachowe.

Dachy Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *