Jak dbać o siebie, by ustrzec się nowotworu skóry?

Posiadanie różnego typu znamion na skórze ciała nie jest niczym nadzwyczajnym. Zdecydowana większość ludzi posiada pieprzyki czy też innego typu znamiona na skórze swojego ciała. Zwykle nie zwracamy na nie najmniejszej uwagi, ponieważ nie wydaje nam się, aby te obecne od zawsze na naszym ciele zmiany miały mniejsze lub większe znaczenie. Warto niemniej jednak zdać sobie sprawę z tego, że o znamiona warto odpowiednio dbać, dzięki temu nie zmienią się one w znamiona nowotworowe, inaczej mówiąc w raka naskórka. Jakie w związku z tym działania związane z profilaktyką są zalecane przez specjalistów?

Regularnie wykonuj badania

Regularna kontrola znamion ma wielkie znaczenie. Samodzielna profilaktyka jest niesamowicie znacząca – trzeba w sposób samodzielny sprawdzać własną skórę, między innymi oglądają znamiona i sprawdzając czy zmienił się ich kolor. Na dokładną kontrolę, przykładowo 2 lub raz w roku wskazane jest zgłosić się do lekarza specjalisty dermatologa, który z zastosowaniem specjalnego przyrządu sprawdzi znamiona. Dermatoskop, bo to o tym urządzeniu mowa, umożliwia obejrzeć zmiany w odpowiednim powiększeniu, właśnie dlatego możliwe jest ich niezmiernie precyzyjne zbadanie i sprawdzenie czy potrzebne będzie usuwanie znamion. Istotne jest ponadto to, że dermatoskop to tak zwane urządzenie z pamięcią, każde badanie pozostaje zapisane w pamięci systemu, a wskutek tego doktor na każdej wizycie może zestawić wyniki badań i co za tym idzie stwierdzić, czy zmiana faktycznie uległa powiększeniu albo zmieniła zabarwienie.

Gdy koniecznością jest usunięcie znamienia
Czasami koniecznością jest pozbycie się znamienia ze skóry – taką rekomendację powinien wydać lekarz specjalista. Zwykle usuwanie znamion jest wykonywane, jeżeli określona zmiana jest wystawiona na warunki drażniące, lub też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeżeli istnieje domniemanie wystąpienia złośliwej zmiany, lekarz zaleca jej chirurgiczne usunięcie, a później histopatologiczne jej zanalizowanie, co pozwoli konkretnie stwierdzić, czy w rzeczywistości była to zmiana rakowata. Regularnie przeprowadzane badania są podstawą i winien pamiętać o nich każdy, kto pragnie dbać o swoje życie w całkowicie właściwy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *