Ergonomiczny i funkcjonalny wystrój kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które trzeba starannie zaplanować. Wystrój tego wnętrza musi przede wszystkim umożliwiać szybkie i wygodne przygotowywanie posiłków. Istotne jest rozmieszczenie podstawowych urządzeń takich jak lodówka i kuchenka, a także szafek kuchennych.

Trójkąt roboczy w kuchni

Wystrój kuchni obejmuje tak zwany trójkąt roboczy, w którego skład wchodzi:

  • lodówka,
  • kuchenka,
  • zlew

Są to podstawowe sprzęty niezbędne w czasie gotowania. To właśnie z tych elementów wyposażenia korzystamy najczęściej w trakcie przygotowywania posiłków, dlatego ich właściwe rozmieszczenie będzie tak istotne. Im bliżej siebie się znajdują, tym lepiej. Kiedy lodówka, kuchenka i zlew znajdą się na właściwym miejscu, będzie nam znacznie łatwiej wykonywać wszystkie czynności. Nie trzeba ich umieszczać w jednej linii, ale ważne, żeby znajdowały się w stosunkowo niedużej odległości.

Praktyczne szafki kuchenne

Wszystkie kuchnie mają szafki. Są one niezbędne do przechowywania akcesoriów i naczyń kuchennych, zastawy, a także produktów spożywczych. Dobrze rozplanowane szafki pomieszczą wszystkie rzeczy, a także będą łatwo dostępne i wygodne. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są szafki na wymiar, które można bez problemu dopasować do własnych potrzeb. W sklepach znajdziemy także praktyczne produkty takie jak organizery przeznaczone na kuchenne akcesoria. Nowoczesne meble kuchenne są wyposażone w różne funkcjonalne rozwiązania, które ułatwiają gotowanie.

Oświetlenie w kuchni

Wystrój kuchni obejmuje także oświetlenie. Jest to bardzo ważnych element aranżacji. Kuchnie, które mają kiepskie oświetlenie, trudno się sprząta. Innym problemem jest także prawidłowe ocenianie świeżości produktów spożywczych. W pomieszczeniu, w którym przygotowujemy posiłki, powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Niezbędna będzie dobra lampa sufitowa, którą możemy umieścić bezpośrednio nad stołem. Ważne jest także właściwe oświetlenie blatu roboczego, ponieważ to w tym miejscu będziemy wykonywali większość czynności. Popularnym rozwiązaniem są między innymi lampy LED mocowane w spodach szafek kuchennych.

Blat roboczy

Planując wystrój kuchni trzeba także zastanowić się nad wielkością i lokalizacją blatu roboczego. Na pewno taki blat musi znajdować się przy kuchence i lodówce, ponieważ potrzebujemy miejsca na odstawianie naczyń kuchennych. Istotny jest także wybór materiału, z którego zostanie wykonany blat. Kuchnie to specyficzne pomieszczenia, w których meble mają kontakt z wysokimi temperaturami oraz dużą wilgotnością powietrza, więc najlepszy jest blat z trwałego tworzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *