By czas w ogrodzie płynął jeszcze przyjemniej – oświetlenie zewnętrzne

Czas spędzany w ogrodzie powinien być przyjemnością. Nic tak nie eksponuje walorów zielonej aranżacji, jak odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne. To dzięki niemu, przy świetle nie tylko księżyca, tworzy się przyjazna atmosfera. Klimat, który zaprasza, zachęca i daje poczucie, że tutaj jest swojsko i bezpiecznie. W jaki sposób dobrać oświetlenie zewnętrzne do ogrodu?

Dekoracyjnie czy funkcjonalnie?

Pośród lamp nadających się do zamontowania w przestrzeniach zewnętrznych, znajdujemy kinkiety, lampy wiszące, ale i naświetlacze. Każda z nich jest funkcjonalna, a do tego może dekorować. Warto jednak przemyśleć, w którym miejscu, na jakim rodzaju oświetlenia najbardziej nam zależy. Lampy wiszące czy kinkiety zewnętrzne, przede wszystkim eksponują walory ogrodu lub domu, wykorzystując do tego światło. Jeśli same w sobie są ozdobne, pozwalają na uzyskanie spójnej aranżacji zewnętrznej. Z kolei naświetlacze – mniej dekoracyjne, ale bardzo funkcjonalne, są w stanie zapewnić bezpieczną przestrzeń. Ich światło także eksponuje, jednak mniej wyraziście. Na prowadzenie wysuwają się bowiem funkcje praktyczne.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet proste i minimalistyczne naświetlacze stały się dekoracyjne. W końcu wiele zależy od miejsca ich montażu, sposobu kierowania światła, a także otoczenia, w jakim się znajdą. I w drugą stronę – kinkiety zewnętrzne mogą być maksymalnie praktyczne, zapewniające bezpieczną przestrzeń. Przeprowadzając analizę, co będzie ważniejsze, po prostu łatwiej zadecydować o konkretnym typie oświetlenia.

Gdzie kinkiety, a gdzie naświetlacze?

Zacznijmy od kinkietów. Dobrze sprawdzają się umieszczone tuż przy drzwiach wejściowych. Alternatywą dla nich są zaś lampy wiszące przypominające latarenki, umiejscawiane tuż pod daszkiem znajdującym się przy wejściu. Dobrym miejscem są także werandy czy tarasy. Obydwa typy tak wykonanego oświetlenia zewnętrznego, wraz z ciepłą barwą światła, tworzą niepowtarzalny klimat. Jeśli ich estetyka jest dla użytkowników niezwykle ważna, z pewnością zadowolą ich ciekawe propozycje sklepu Azzardo.

Na elewacji domu, który jest nowoczesny, a jego zewnętrzna architektura minimalistyczna, prosta, maksymalnie współczesna, dobrze sprawdzą się wspomniane naświetlacze. Jeśli mają regulowane źródło światła, można indywidualnie dopasować kąt jego padania, jak i zadbać o ostateczny efekt. Takie praktyczne rozwiązanie sprzyja tworzeniu przestrzeni zewnętrznej, która jest bezpieczna.

Proste i minimalistyczne oprawy naświetlaczy, najchętniej są stosowane przy domach, które wpisują się w aktualne trendy nowoczesnej architektury. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stanowiły równowagę pomiędzy bujną i barwną roślinnością ogrodu, a klasyczną fasadą budynku mieszkalnego. Kontrasty są w cenie, choć trzeba mieć na względzie, by nie przesadzić w drugą stronę.

Trudne warunki dla oświetlenia. Jak sobie z nimi radzić?

Każda lampa stosowana na zewnątrz, musi radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Deszcze, śnieg, wiatr, wysoka i niska temperatura, zabrudzenia. Oświetlenie zewnętrzne posiadające odpowiedni zakres ochrony, określany przez parametr IP, nie straci na swojej funkcjonalności i estetyce. Im bardziej światło znajduje się na otwartych przestrzeniach, na im więcej trudnych warunków jest narażone, tym wyższą ochronę IP powinno oferować.

Barwa światła i kąt jego padania

Zarówno dla klimatu zielonej przestrzeni, jak i aranżacji całej posesji, mają znaczenie dwa czynniki – barwa światła i kąt jego padania. W jaki sposób dobrze je dobrać? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z latarki. Przymierzając jej światło do miejsc, w których planowo ma zagościć dana lampa, można wstępnie ocenić efekt finalny. Należy także pamiętać o tym, że zbyt mocne światło jest w stanie zniweczyć trud włożony w uprawę wielu gatunków roślin.

Co z kątem padania światła? I tu ponownie trzeba przemyśleć, co ma zostać wyeksponowane, a co zamaskowane. Gdzie potrzebna jest wyrazista wiązka, a w którym miejscu chodzi jedynie o to, by było klimatycznie.

Bez oświetlenia zewnętrznego nie obejdzie się żaden ogród i posesja. Z powyższymi wskazówkami, łatwiej będzie wybrać lampy, które poza funkcjonalnością zaoferują atrakcyjną dekorację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *